Daewoo Cielo
Daewoo Cielo este una dintre cele mai cunoscute mașini din România anilor '90 și 2000 — un adevărat simbol al perioadei, produs la Craiova și considerat pe atunci un automobil „de lux accesibil". Apreciat pentru dotările generoase pentru vremea lui și pentru prețul rezonabil, a fost mașina multor familii de români. Astăzi circulă exclusiv ca autoturism rulat, adesea foarte vechi, dar încă prezent pe șosele. Oricare ar fi anul și motorizarea, ai nevoie de RCA valabil pentru a circula legal.
Prin calculatorul INSUREX vezi într-un singur loc ofertele RCA pentru Daewoo Cielo, calculate pe datele reale ale mașinii și ale proprietarului, iar polița îți ajunge pe e-mail.
Calculează RCA pentru Daewoo Cielo
Cât costă RCA pentru Daewoo Cielo?
Un preț fix nu există. Marca, modelul și anul de fabricație nu ajung pentru a stabili tariful. Două exemplare de Cielo la fel pot primi oferte diferite, fiindcă diferă șoferul și felul în care este utilizată mașina.
De aceea, singurul răspuns care contează cu adevărat vine din compararea ofertelor emise acum, pentru cazul tău concret — nu dintr-o medie orientativă.
Ce influențează prețul RCA la un Daewoo Cielo
Cele mai importante elemente din calcul sunt:
Puterea motorului (kW) — unul dintre reperele centrale ale tarifului.
Clasa Bonus-Malus — un trecut fără daune îți reduce costul, în timp ce accidentele anterioare îl cresc.
Vârsta și localitatea proprietarului — șoferii tineri și zonele urbane aglomerate înseamnă, statistic, tarife mai mari.
Perioada aleasă — poți opta pentru 1, 3, 6 sau 12 luni.
Destinația mașinii — folosință personală, transport alternativ, taxi etc.
Cielo se numără printre cele mai avantajoase modele la acest capitol: motorul de 1.5 litri are o putere mică, în general între aproximativ 55 și 66 kW. Această încadrare îl menține, de regulă, în cel mai jos prag de tarifare, ceea ce înseamnă frecvent una dintre cele mai ieftine polițe posibile.
Mașină veche, cu rulaj mare? Ce contează de fapt la RCA
Fiind un model care astăzi circulă exclusiv ca autoturism rulat, aproape toate exemplarele de Cielo au vechime mare și kilometraj ridicat. De aici o întrebare firească: influențează vârsta sau rulajul mașinii prețul RCA-ului?
RCA este o asigurare de răspundere civilă — acoperă pagubele produse altcuiva, nu propria mașină. Din acest motiv, valoarea, vechimea și kilometrajul vehiculului nu intră în calcul așa cum ar conta la o asigurare de tip CASCO. Un Cielo vechi de 20 de ani și unul mai „tânăr", cu aceeași putere în kW și același proprietar, pot primi cotații apropiate.
Ce contează la RCA rămâne puterea motorului în kW, alături de factorii legați de proprietar: clasa Bonus-Malus, vârsta și localitatea. Practic, faptul că un Cielo are mulți ani și kilometri nu îl transformă într-unul scump de asigurat — dimpotrivă, puterea mică îl menține printre cele mai ieftine.
Motorizări și generații Daewoo Cielo
Cielo a fost produs la Craiova pe o perioadă lungă (din 1994/1996 până în 2007), pe o platformă cu origini Opel (Kadett / Astra din acea epocă). Ceea ce cântărește în calcul este motorul:
Motorizare pe benzină 1.5 litri — oferită în variantă cu 8 valve (SOHC) sau 16 valve (DOHC), cu puteri în jurul valorii de 75–90 CP, în funcție de versiune și an. Din 2004, din cauza normelor de emisii, s-a folosit un motor 1.5 SOHC (comun cu Daewoo Lanos), cu putere ceva mai mică.
A fost produs în principal ca sedan, dar și, în număr redus, ca hatchback.
De reținut: nici tipul de combustibil și nici o eventuală instalație de GPL nu mută mașina în altă categorie de RCA prin ele însele. Determinante rămân puterea în kW și ceilalți factori de mai sus.
Vezi ofertele RCA pentru mașina ta Cielo
RCA pentru un Daewoo Cielo cumpărat rulat
Fiind un model exclusiv de pe piața second-hand, un Cielo schimbă des proprietarul. Când preiei o astfel de mașină, ai nevoie de o poliță proprie, emisă pe datele tale ca nou proprietar — polița fostului deținător nu se transferă odată cu vehiculul.
Multe exemplare au și instalație de GPL montată, foarte răspândită la această categorie de mașini. Alimentarea pe GPL nu schimbă în sine categoria de RCA — contează tot puterea în kW.
RCA pentru Daewoo Cielo folosit la Uber, Bolt sau taxi
O parte dintre mașinile Cielo au fost folosite de-a lungul timpului pentru transport de persoane. Aici apare un aspect esențial: dacă transporți pasageri contra cost, destinația declarată a vehiculului diferă de cea personală, iar acest lucru se poate reflecta în preț.
Declararea corectă nu este o simplă formalitate — o poliță făcută pentru uz personal, dar folosită în activitate comercială, îți poate crea probleme serioase la plata despăgubirii în urma unui accident.
RCA pentru Cielo rulat sau în vederea înmatriculării
Poți obține polița pentru:
- un Cielo deja înmatriculat, pe care tocmai l-ai achiziționat;
- un Cielo rulat, preluat de la un proprietar anterior;
- un Cielo aflat în procedura de înmatriculare, fără număr definitiv.
În oricare dintre situații, completezi datele vehiculului și ale proprietarului, iar calculatorul îți afișează ofertele disponibile.
Decontarea directă
La emitere poți include și clauza de decontare directă. Aceasta îți permite să te despăgubești prin propriul asigurător atunci când vinovat de accident este celălalt participant la trafic. Este opțională și o poți compara direct în lista de oferte.
Cum obții oferta RCA prin INSUREX
- Completezi numărul de înmatriculare sau datele tehnice ale mașinii.
- Adaugi informațiile despre proprietar.
- Vezi și compari ofertele asigurătorilor.
- Alegi varianta dorită și primești polița pe e-mail.
Totul se desfășoară online, iar tarifele afișate sunt cele valabile în momentul calculului.
Calculează acum RCA pentru Daewoo Cielo
Întrebări frecvente
Mașina e foarte veche și cu kilometraj mare. Am RCA mai scump? Nu din acest motiv. RCA este o asigurare de răspundere civilă, așa că vechimea, kilometrajul și valoarea mașinii nu intră în calcul așa cum ar conta la CASCO. Determinante rămân puterea în kW și factorii legați de proprietar.
RCA-ul e ieftin la Cielo? De regulă da, pentru că motorul are putere mică, ceea ce plasează mașina în praguri inferioare de tarifare. Rezultatul final depinde însă și de proprietar.
Am instalație de GPL. Se asigură diferit? Nu prin tipul de alimentare. Calculul rămâne bazat pe puterea în kW și pe ceilalți factori legați de proprietar.
Am cumpărat un Cielo rulat. Pot folosi polița fostului proprietar? Nu. Ai nevoie de o poliță emisă pe datele tale.
Se poate emite RCA fără număr de înmatriculare? Da, prin polița în vederea înmatriculării, pe baza datelor vehiculului.
Ce declar dacă folosesc mașina pe Uber sau Bolt? Alegi destinația corespunzătoare transportului de persoane. Este important pentru validitatea poliței în caz de daună.
Ai un Daewoo Cielo? Vezi acum ofertele RCA și alege varianta potrivită pentru tine.